Podstawowe informacje

Z Taern Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poruszanie się

Moving.gif

Odbywa się za pomocą LPM (Lewy Przycisk Myszy). Wystarczy kliknąć w miejscu przeznaczenia i czekać, aż nasza postać przemieści się tam. Należy pamiętać, żeby klikać tylko w miejsce, gdzie nasza postać może się udać i by nie wyznaczać zbyt dużej odległości, gdyż wtedy także nasza postać nie zacznie się przemieszczać. Aby zatrzymać postać w trakcie ruchu należy nacisnąć lewy Ctrl.

Przemieszczanie się między krainami, lub wchodzenie / wychodzenie z budynków również jest bardzo proste. Wystarczy podejść jak najbliżej miejsca przejścia (drzwi, brama, podświetlone przejście) i kliknąć na nie LPM. Po tej czynności powinna nam się zacząć ładować nowa lokacja.

Należy również pamiętać, że gdy znajdujemy się w grupie, to tylko jej lider może się poruszać po mapie.

Atakowanie

Attacking.gif

Większość potworów samodzielnie atakuje graczy, którzy podejdą zbyt blisko nich. To czy dany potwór sam zaatakuje zależne jest od posiadanego przez nas poziomu (słabsze grupki nie atakują graczy z wyższymi poziomami), oraz od posiadanego przez nas HP (Health Points - punkty życia) - nawet silny gracz z małą ilością HP może zostać zaatakowany. Oczywiście istnieją potworki, które samodzielnie nie atakują graczy, a w niektórych miejscach atakują bez względu na poziom gracza (głównie instancje).

Jeśli sami chcemy zaatakować daną grupę potworów, lub innego gracza (o ile nie ma czerwonej czaszki/niebieskiej tarczy/tasaka lub nie jest członkiem wrogiej gildii, gracza można atakować tylko na czerwonych, fioletowych i czarnych polach) wystarczy kliknąć na niego LPM, a następnie z dostępnych opcji wybrać walkę, a nasza postać samoczynnie podejdzie i zaatakuje.

Więcej informacji o walce znajdziesz tutaj.

Ikony interakcji (po kliknięciu na postać)

Jest to pięć ikonek wyświetlających się wokół postaci (gracza, potwora, NPC) w momencie, gdy naciśniemy na niego LPM. W zależności od interakcji, którą pragniemy wykonać wystarczy nacisnać LPM na wybraną ikonę.

  • Podgląd (ikona oka) pozwala na zobaczenie wyglądu, poziomu i stanu HP danej postaci.
  • Walka (ikona skrzyżowanych szabli) pozwala na zaatakowanie danej postaci.
  • Dialog (ikonka dymku) pozwala na rozpoczęcie rozmowy (dostępna tylko przy NPC).
  • Grupa (ikonka trzech ludzików) pozwala na dołączenie do grupy (dostępna tylko u innych graczy).
  • Anulowanie (ikonka krzyżyka) zamyka podgląd powyższych opcji.

Ikony podstawowe (z lewej strony ekranu)

Jest to sześć ikon znajdujących się w lewym górnym rogu ekranu. Ikony te są najważniejszymi i najczęściej używanymi w grze ponieważ pozwalają na spełnianie podstawowych funkcji i dostęp do najbardziej interesujących nas rzeczy.

Ikony glowne.jpeg
  • Mapa / Zadania (ikona lupy i kartki) pozwala na dostęp do minimapy (o ile jest dostępna w danym terenie), oraz zbiór questów i aktywnych zadań, zleceń i ich aktualnych etapów. Można tam także wyłączyć i włączyć strzałkę wskazującą drogę do wykonania zadania lub zlecenia.
  • Drużyna (ikona trzech ludzików) daje nam dostęp do podglądu drużyny, w której się aktualnie znajdujemy, a co za tym idzie możliwość blokowania i wyjścia z niej oraz wyrzucenia z niej graczy.
  • Odpoczynek (ikona ogniska) pozwala na zregenerowanie statystyk utraconych w walce. Nie jest jednak dostępna na czerwonych i fioletowych polach.
  • Ekwipunek (ikona plecaka) jak nazwa wskazuje daje nam dostęp do posiadanego ekwipunku.
  • Umiejętności (ikona książki) daje dostęp do podstawowych, oraz klasowych umiejętności. To tu możemy awansować nasze umiejętności i opracowywać strategie, które później klawiszami skrótów używać będziemy w walce.
  • Statystyki (ikona pióra i kartki) daje dostęp do naszych statystyk, jak i innych ciekawych informacji (ilość posiadanego złota, platyny, status PvP, osiągnięcia itp.)

Ikony w górnej części ekranu

Jest to 7 ikon znajdujących się nad ekranem. Spełniają głównie role komunikacyjną i informacyjną.

Interfejs.jpeg
  • Aktualności (ikona zwiniętego pergaminu) daje nam dostęp do planowanych w danym miesiącu wydarzeń, jak i najważniejszych nowości i rekrutacji do gildii.
  • Poczta (ikona koperty) pozwala na odczytywanie i wysyłanie wiadomości do innych graczy. Umożliwia także dostęp do notatek.
  • Ranking (ikona pucharu) daje dostęp do rankingów i pozycji graczy na ich liście.
  • Znajomi (ikonka niebieskiego ludzika) tu widzimy naszą listę znajomych i możemy wysyłać i przyjmować zaproszenia.
  • Chat (ikonka okręgów) daje nam dostęp do zbioru czatów nazywanego czatem mobilnym. Znajdują się tu czaty (od góry) globalny, dla nowych graczy (poniżej 20 poziomu), wyprawowy, drużynowy, prywatny, handlowy. Dla graczy będących członkami gildii widoczny jest także czat gildiowy.
  • Ustawienia (ikonka klucza w czerwonym okręgu) daje nam dostęp do podstawowych opcji: zmiana jakości grafiki, możliwość zdalnego zalogowania się na TS Taernu, zmianę ustawień dźwięków gry, wylogowanie.
  • Platyna (ikonka woreczka z monetami) daje nam możliwości zakupienia platyny, konta premium, reset statystyk i umiejętności, możliwość zamiany wyglądu, wgląd w listę poleconych graczy i możliwość kupna potków.
  • Gildia (ikona zamku) jest to ikonka dodatkowa dla osób będących członkiem gildii. Ikona daje nam wgląd w stronę gildii, aktualności, zespół, forum, tablice, historię i wojny danej gildii.

Cel gry

Przede wszystkim The Pride of Taern nie jest grą, którą można przejść od początku do końca. Jak większość tego typu gier jej głównym celem jest wykreowanie przez gracza jednej, lub większej ilości jak najdoskonalej rozwiniętych postaci, a proces ten nigdy się nie kończy. Nie ma limitu ilości postaci na koncie, a od momentu wyjścia z prologu (miejsce, gdzie poznajemy fabułę i mechanikę gry) w żaden sposób nie jesteśmy ograniczani w wyborze celu i sposobie rozwoju, ponieważ zarówno to gdzie się udamy, co będziemy robić, jakimi drogami wyboru się kierować, jak rozdawać statystyki, jak rozwijać umiejętności, oraz jaki dobór itemów wybierzemy w 100% zależeć będzie od nas samych.


Jest wiele dróg którymi możemy podążać w świecie Taernu i to Tobie przyjdzie wybierać, czy staniesz po stronie dobra i sprawiedliwości, czy wybierzesz zło i występek. Co więcej Taern nastawiony jest głównie na rozgrywkę grupową, dzięki temu możesz zdecydować, czy będziesz chciał zrzeszać, czy dołączyć do innych w dążeniu do celów, którymi mogą być pokonywanie potworów, wykonywanie zadań, zdobywanie itemów, zwiększanie poziomów i doświadczenia, zabijanie innych graczy.


Wybierając The Pride of Taern należy jednak mieć na uwadze, że jest to gra dość wymagająca i aby coś osiągnąć i stać się kimś należy poświęcić wiele pracy, oraz stawić czoła wielu przeciwnościom losu, a nasza cierpliwość, determinacja, wiedza, wola walki, spryt i konsekwentność naszych czynów zostaną wystawione na próbę. Jednak nic nie przynosi takiej satysfakcji, co sukces w dążeniu do celu po długich zmaganiach i ogromie zniesionego trudu. Można śmiało powiedzieć, że gra ta kształtuje i umacnia charakter.


Nastawienie agresywne i ekonomiczne

Od zarania dziejów ludzie dzielili się na tych, którzy chcieli w ciszy, spokoju i przyjaznej atmosferze budować coś od zera i patrzeć, jak ich twór staje się coraz lepszy, doskonalszy i napawać się tym błogim stanem, jednak byli i tacy, którzy pragnęli władzy i potęgi, zdobywając ją po trupach innych i bez lęku i zahamowań niszczyli to co stanęło im na ich drodze. Podczas gdy jedni próbują unikać konfrontacji inni dążą do niej nieustannie i przedstawicieli obu tych grup spotkać można również w The Pride of Taern.


Skoro jednak cele obu tych grup wzajemnie się wykluczają w grze konieczne było zastosowanie pewnych środków, aby w jak największym stopniu zadowolić wszystkich.

  • Innych graczy atakować można tylko na czerwonych, fioletowych i czarnych polach (nie dotyczy posiadaczy czerwonych czaszek/niebieskich tarcz/tasaków i członków wrogich gildii).
  • Gracz zaatakowany i zabity w walce PvP dostaje ochronę na 48h i przez ten czas nie może być ponownie zaatakowany (nie dotyczy posiadaczy czerwonych czaszek/niebieskich tarcz/tasaków i członków wszystkich gildii, a ochrona znika wcześniej, gdy dany gracz zaatakuje innego gracza, lub dołączy do już trwającej walki). Ochrona 48h nie działa na polu koloru czarnego.
  • Każdej gildii można wypowiedzieć wojnę, bez względu na to, czy jest agresywna, czy neutralna.
  • Członkowie gildii będących w stanie wojny mogą się wzajemnie atakować niemal wszędzie (wyjątkiem są nieliczne zielone pola).
  • Każdy gracz po walce musi odczekać 5 minut przed rozpoczęciem, lub dołączeniem do następnej (zapobiega to ponownemu dołączaniu do walki, w której się zginęło, oraz chroni przed byciem nieustannie atakowanym). To zabezpieczenie nie działa na polach koloru czarnego.
  • Po każdej ze stron w trakcie całej pojedynczej walki nie może brać udziału więcej niż 10 osób (zapobiega to niekończącym się walkom).
  • Atakując gracza, lub grupę graczy których suma poziomów jest znacznie słabsza, niż suma poziomów agresorów, istnieje możliwość dołączenia tzw. Pumpmastera, który ochrania słabszą grupę i atakuje agresorów (zazwyczaj ze skutkiem śmiertelnym).
  • Nie ma ograniczeń możliwości atakowania innych graczy niezależnie od różnicy poziomów agresora i atakowanego.

Rozwój postaci

Od momentu stworzenia postaci zaczyna się nasza długa wędrówka przez świat gry, mająca na celu uczynienie naszej postaci lepszej w wybranych przez nas aspektach. Zaraz po stworzeniu postaci wybieramy dla niej wygląd (tylko twarz), nie jest to jednak zbyt istotne, jako, iż później tą twarz będzie można zobaczyć tylko w podglądzie drużyny. Znacznie ważniejszy jest dobór statystyk. Na początku mamy podstawowe statystyki (moc, wiedza, siła, zręczność - 10, punkty życia, mana, kondycja - 200) oraz dostajemy 5 dodatkowych punktów statystyk do rozdania (danie jednego punktu w wiedzę, moc, zręczność, siłę poprawia daną statystykę o 1, natomiast w kondycję, manę, punkty życia o 10). Zazwyczaj gracze dobierają to na zasadzie, że postacie fizyczne (barbarzyńca, rycerz, sheed, łucznik) inwestują głównie w siłę, zręczność, kondycję, punkty życia, natomiast postacie magiczne (druid, voodoo, mag ognia) głównie w moc, wiedzę, manę i punkty życia.


Kolejną ważną sprawą jest rozwój umiejętności, których będziemy później używać w trakcie walki. Każda postać ma 6 podstawowych umiejętności (dostępnych każdej profesji) oraz dziewięć umiejętności dodatkowych (dostępnych tylko, dla wybranej profesji) i te musimy rozwijać od zera. Umiejętności Ucieczka nie da się rozwinąć. Możemy tego dokonać poprzez osiągnięcie wymaganego poziomu oraz zainwestowanie odpowiedniej ilości punktów umiejętności (koszt PU równy jest poziomowi na jaki chcemy awansować daną umiejętność).


W miarę rozwoju i osiągania kolejnych poziomów zdobywać będziemy kolejne punkty statystyk (4 na poziom) i punkty umiejętności (2 na poziom). Punkty statystyk możemy zdobywać dodatkowo poprzez zakładanie oraz ulepszanie ekwipunku. Należy się jednak upewnić czy dany przedmiot nie jest uszkodzony oraz czy mamy osiągnięte odpowiednie wymagania (przy wymaganiach statystyk są brane pod uwagę tylko podstawowe punkty, tj. rozdane za awansy na wyższe poziomy).

Walka - podstawowe zagadnienia

System walki w The Pride of Taern jest nowatorski i opiera się nie tylko na sile gracza, ale także na doborze strategii, refleksowi i szczęściu. Jest on zarazem dość intuicyjny, więc zapoznanie się z nim nie powinno sprawiać większych problemów, zwłaszcza, że jesteśmy z nim zapoznawani już na samym początku rozgrywki poprzez tutorial.


Każda postać ma standardowo 12 punktów akcji i to my wybieramy, czy wolimy je poświęcić na atak, czy obronę, czy zastosować kombinację tych dwóch taktyk. W obronie mamy podział na obronę fizyczną, dystansową i magiczną i możemy dać maksymalnie po 5 PA w każdą z tych rodzajów obrony. Co do ataków, możemy ich wykonać 5 co turę, wybierając spośród umiejętności ataki, które chcemy wyprowadzić w danej turze, oraz nadawanie każdemu atakowi PA. Im więcej PA damy w dany atak, tym większa szansa jego powodzenia (UWAGA PA nie wpływa na siłę ataków, a minimum 1 PA musi być dany w każdy atak, który chcemy wyprowadzić).


Ważne również jest samo rozdanie naszych statystyk postaci, ponieważ nawet atak i obrona na 5 PA nie będzie zbyt skuteczna, gdy mamy na postaci mało wiedzy / zręczności, a za siłę ataków odpowiadają głównie parametry siły i mocy. Przy samej obronie należy pamiętać, że zręczność odpowiada za obronę fizyczną i dystansową, natomiast wiedza za obronę dystansową i magiczną.


Ataki podzielone są na odpowiednie grupy i w trakcie walki zostają wyprowadzone według kolejności, którą znajdziemy TUTAJ. Jeśli mamy do czynienia z walką dwóch graczy, to w przypadku użycia tego samego rodzaju ataku jako pierwszy zaatakuje gracz, który szybciej klikną w zegar.


Szczegółowy opis walki dostępny jest TUTAJ

Metody zdobywania doświadczenia i złota

Exp - (od angielskiego experience) doświadczenie zdobywane przez gracza. Jest niezbędne do awansowania na wyższe poziomy postaci, co z kolei daje bonusy do statystyk i umiejętności oraz pozwala na zakładanie lepszego ekwipunku.

Exp można zdobyć poprzez:

  • Zabijanie wszelkiej maści potworów.
  • Wykonywanie zleceń i questów. Uwaga! nie wszystkie zlecenia i questy pozwalają na uzyskanie expa.
  • Zabijanie innych graczy.
  • Branie udziału w eventach.

Złoto - podstawowy środek płatniczy w grze.

Złoto można zdobyć poprzez:

  • Zabijanie wszelkiej maści potworów. Uwaga! nie wszystkie potwory pozwalają na uzyskanie złota.
  • Wykonywanie zleceń i questów. Uwaga! nie wszystkie zlecenia i questy pozwalają na uzyskanie złota.
  • Zabijanie innych graczy.
  • Znajdując i otwierając zwykłe, jak i platynowe skrzynie.
  • Poprzez okno handlu od innych graczy.
  • Sprzedając przedmioty u sklepikarzy (Kowal Woberg, Zohar, Borghilda, Issa, Kowal Verstein).
  • Branie udziału w eventach.

Wspieranie szybszego rozwijania kolejnych postaci na koncie (tzw. bonus do expienia altów)

  • Dostępny z zakładki opcji platynowych.
  • Bonus ma wartość procentową, równą najwyższemu poziomowi postaci na koncie. Przykładowo +125% przy top postaci o poziomie 125.
  • Bonus działa do momentu osiągnięcia postacią alternatywną poziomu, równego 90% poziomu postaci posiadającej najwyższy lvl na koncie.
  • Bonus jest w formie 4tego, niezmywalnego bufka.
  • Czas trwania to 30 dni.
  • Działa tylko w obrębie jednej grupy serwerów.
  • Kumuluje się z innymi bonusami zwiększającymi zdobywane doświadczenie (konto premium, buf z gildii, zwój xp).
  • Wpływa na ilość otrzymywanego doświadczenia w zadaniach i zleceniach.
  • Nie wpływa na doświadczenie zdobywane przez pety.
  • Postać główna musi mieć przynajmniej 20 poziom.

Koszt bonusu (bonus działa na postać a nie na konto!):

  • 80 platyny dla kont bez premium.
  • 20 platyny dla posiadaczy jakiegokolwiek konta premium.


Powrót do strony głównej