Lista komend

Z Taern Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Informacje podstawowe

Każdy gracz Dumy Taernu może używać szeregu poleceń. Polecenia te mogą pomóc graczowi określić jego skuteczność w walce, umożliwiają ignorowanie graczy, sprawdzanie historii gildii, zmiany nicków postaci oraz są związane z ustawieniami interfejsu.

Polecenia można używać na każdym czacie poza chatem bocznym. Używanie na czacie prywatnym w trakcie rozmowy lub czacie handlowym nie jest zalecane, gdyż przesunie wiadomości. W przypadku literówek, które spowodują, że polecenie nie zostanie wykonane zostanie opublikowane na czacie jako wiadomość, zatem nie zaleca się wykorzystywania czatów publicznych. Aby wpisać polecenie, należy pozostawić puste pole tekstowe (na prywatnym czacie wyczyścić nick postaci w oknie rozmowy) i rozpocząć wpisywanie polecenia. Wszystkie polecenia uwzględniają wielkość liter - użycie wielkich liter spowoduje niepowodzenie polecenia. Każde polecenie zaczyna się ukośnikiem /

Dostępne komendy

/info - wyświetla listę wszystkich dostępnych poleceń. Skorzystaj w dowolnym momencie, jeśli nie jesteś pewien czy poprawnie wpisujesz polecenie.

/team lub /ekipa - wyświetla listę wszystkich mistrzów gry oraz datę ich ostatniego zalogowania. Jeśli są oni obecnie online, zostaną wyświetleni jako online. Nie wyświetla moderatorów ani super moderatorów.

/reg - wyświetla wyciąg z Regulaminu Czatu.

/tip- pokazuje jedną z wielu porad, które pojawiają się na czacie bocznym po zalogowaniu.

/clear - czyści aktualnie otwarte okno czatu. Nie działa na czacie bocznym. Usunie listę kontaktów wszystkich graczy, z którzy rozmawialiśmy na czacie prywatnym.

/ver - pokazuje aktualną wersję gry.

/ignore nick - ignoruje gracza, dzięki czemu nie widzisz już żadnych wiadomości, które wpisuje na publicznych czatach oraz w wiadomościach prywatnych. Widoczne są wiadomości na czacie w walce.

/ignoreDel nick - usuwa gracza z listy ignorowanych. Zwróć uwagę na wielką literę D.

/ignoreList - pokazuje listę wszystkich graczy, których zignorowałeś. Zwróć uwagę na wielką literę L.

/rename - wyświetla listę ostatnich zmian nicków postaci na serwerze.

/rename nick - pokazuje historię zmiany nicku konkretnego gracza. Trzeba podać obecnie posiadany nick.

/save - zapisuje pozycję i rozmiar twojego okna czatu, które pozostanie niezmienione po następnym zalogowaniu się.

/stats - pokazuje statystyki ataku. *

/stats 1 - pokazuje bardziej szczegółowe statystyki ataków *

/statsd - pokazuje statystyki obrony *

/statsd 1 - pokazuje bardziej szczegółowe statystyki obrony *

/v - tylko dla strategów gildii i kanclerzy. Powoduje ogłoszenie wiadomości w kolorze żółtym na wszystkich publicznych czatach oraz czacie bocznym dla wszystkich zalogowanych członków gildii.

/fps - pokazuje szczegóły połączenia, takie jak ping i klatki na sekundę w prawym górnym rogu ekranu gry.

/time - pokazuje bieżący czas serwera, może być różny od twojego czasu. Może pomóc ci ustalić, kiedy zaczyna się określone wydarzenie lub turniej.

/tut - pozwala nam ponownie przejść samouczek walki, z którym spotykamy się na samym początku gry.

/uptime - pokazuje czas od ostatniego restartu serwera.

/guilddonation - tylko dla członków gildii. Pokazuje dla każdego członka gildii ile dokonał wpłat surowców do gildii w ciągu tygodnia. Pokazuje tylko nicki osób, które dokonały wpłaty.

/guildhistory nick - pokazuje historię zmian gildii dowolnego gracza z nickiem osoby, która go usunęła z gildii w nawiasie, powodem odejścia, ilością zdobytego prestiżu. Również jeśli gracz jest obecnie bez gildii.

Wszystkie komendy statystyk zawierają tylko dane ataku / obrony z ostatniego logowania. Nie można ich używać w trakcie walki.

Zrozumienie trudnych do odczytania komend

Statystyki walki

Niektóre osoby mają na początku trudność z odczytaniem statystyk walk. Mianowicie, w niektórych poleceniach można znaleźć wiele informacji, a w zależności od tego, jaki rozmiar ma twój czat, może to nie wyglądać czytelnie. Optymalnie jest tak, aby poszczególne wiersze były w całości w tych samych liniach.

Wpisanie /stats daje okno pełne pozornie losowych liczb. Po zapoznaniu się z układem staje się znacznie łatwiejsze do zrozumienia.

Statystykiwalki.jpeg

Zaczynając od lewej górnej strony i przechodząc do prawego dolnego rogu:

Tytuł "Fight Stats Attack" mówi, że patrzysz na swoje statystyki ataku podczas walki. Dla obrony będzie to "Fight Stats Defense". 0-9 oznacza procentową szansę na atak widoczną w walce, w zakresie 0-9%. Powtarza się co 10 aż do 90-100. (przy użyciu komendy /stats 1 wyświetlone zostaną wyniki dla każdej szansy procentowej) 0/0 jest to liczba ataków trafionych z całkowitej liczby prób ataku w danym zakresie procentowym. Na przykład w zakresie 70-79% ta liczba to 4 ataki trafione z 5 ataków wykonanych. Skuteczność procentowa ataków dla każdego z przedziałów. Na przykład w zakresie 70-79% to 4 ataki z 5, co stanowi 80%.

Dla obrony statystyki działają analogicznie, ale zamiast ataków widoczna jest liczba unikniętych ataków przeciwnika z wszystkich wyprowadzonych w naszym kierunku.


Wpłaty do gildii

Aby użyć tego polecenia najlepiej rozciągnąć czat na tyle szeroko, aby każdy gracz znajdował się w osobnej linii.

Guilddonation.jpeg

Zaczynając od lewego górnego rogu jak poprzednio:

  • Niebieski tekst pokazuje datę i godzinę rozpoczęcia tygodnia (since), dla którego liczone są wpłaty.
  • Druga linia pokazuje do czego odnosi się każda liczba.

W kolejnych wierszach widzimy informacje dotyczące poszczególnych graczy, rozpoczynające się od nicków.

  • Pierwszą informacją jest zawsze nick członka gildii (name).
  • Druga informacja to całkowita wpłata złota (gold) np. 30 000 dla pierwszego wymienionego członka.
  • Trzecie pole pokazuje wpłaconą platynę (plat). Ponieważ żadna platyna nie została przekazana gildii, wszystkie liczby wynoszą 0.
  • Czwarte jest drewno (wood). W przypadku tej gildii nie ma wpłat, gdyż posiada tartak, więc drewno nie ma potrzeby wpłacania.
  • Piąte są kamienie (stone). Drugi z wymienionych członków wpłacił 150 kamieni.
  • Szóste pole to żelazo (iron). Trzecia osoba wpłaciła go 240, czwarta 600.
  • Siódme pole to kryształy (cryst). Ta gildia ma kopalnię kryształów, więc nie musi ich uzupełniać.
  • Ostatnim, ósmym polem jest jedzenie dla zwierzaków (food). Większość członków stara się dbać o swoje pety. Wpłacanie jedzenia jest konieczne aby karmić zwierzęta. W przeciwnym razie padną z głodu. Pierwszy członek gildii wpłacił 3000 jedzenia.

Członkowie nie są wymienieni w kolejności wpłaconych przez siebie surowców, lecz w kolejności odwrotnej do kolejności alfabetycznej. (Zaczynając od Z na górze, kończąc na A na dole). Co istotne widoczni są tylko Ci, którzy dokonali wpłaty w ciągu ostatniego tygodnia.